تبلیغات
روابط عمومی - فرهنگ استفاده از اینترنت
دانستن حق مردم است

فرهنگ استفاده از اینترنت

نویسنده :سجاد کریمی
تاریخ:سه شنبه 21 آذر 1391-ساعت 10 و 27 دقیقه و 04 ثانیه

 فرهنگ استفاده از اینترنت

 

 

طبق نظر کارشناسان ”تعداد مصرف‌کنندگان شبکهٔ اینترنت که در حال حاضر حدود ۷۷ میلیون نفر تخمین زده شده است، پیش‌بینی می‌شود که در پنج سال آینده به بیش از ۲۰ میلیون نفر افزایش پیدا کند که از این طریق روزانه تعداد بیشتری با استفاده از این ابزار پیشرفته با دنیای اطلاعات آشنا می‌شوند.

اما آنچه در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است استفادهٔ درست و بهینه این ابزار است که متأسفانه در حال حاضر در بسیاری از مواقع بهره‌مندی بجا و صحیح از شبکهٔ جهانی جای خود را به گشت و گذار و پرسه زدن‌های طولانی و بی‌اثر در بعضی از سایت‌های اینترنتی داده است. یک کارشناس ارتباطات بر این عقیده است که ”هم‌اکنون اینترنت این امکان را فراهم آورده که ما هم همانند کشورهای دیگر از این شبکهٔ جهانی استفاده کنیم اما در این میان آنچه که طرفداران بی‌شماری را به خود اختصاص داده است چت کردن‌ها و به تعبیری گپ زدن‌هائی است که از این طریق حاصل می‌شود. در واقع پرسه زدن در سایت‌های مجهول و بی‌ربط اینترنت یکی از مواردی است که ساعات زیادی از شبانه‌روز را در بین طرفدارانش به خود اختصاص داده است.“

موضوع تحقیق : فروم ها و چت روم ها

متأسفانه در ایران نخبه‌گرائی که کذب محض محسوب می‌شود در اینترنت دیده می‌شود. چون خیلی‌ها سعی می‌کنند که بدون داشتن اطلاعات و دانش لازم خودشان را به‌عنوان کارشناسان اینترنتی معرفی کنند در حالی که فاصلهٔ زیادی بین یک کاربر ایرانی و یک کاربر حرفه‌ائی در خارج از کشور وجود دارد. زیرا یک کاربر ایرانی از هر ساعتی که از اینترنت استفاده می‌کند ۴۵ دقیقهٔ آن در سایت‌های غیرمجاز و بیهوده است در حالی که در تمام دنیا حتی چت کردن‌هایشان هم تفاوت دارد. اما کاربرد چت در ایران نیز بیشتر مثل بنگاه‌های دوست‌یابی عمل می‌کند. مثل همان کاری که می‌شود با تلفن انجام داد اما هم‌اکنون با جاذبهٔ اینترنتی انجام می‌شود و این چیزی جز وقت تلف کردن و سرگرمی نیست“. زمانی که کامپیوتر به کشور ما وارد شد این ابزار به‌عنوان یک پدیدهٔ خارجی تهدید‌آمیز تلقی و با این تفکر که رواج آن خطرآفرین خواهد بود مطرح شد. اما دیری نپائید که همگان به نقش و تأثیر آن در تمام جنبه‌های زندگی پی بردند. زیرا با امکانات نامحدودی که از طریق استفاده از آن در اختیار افراد قرار می‌گیرد شیوه‌های جدیدی برای اندیشیدن، خلق کردن و ارتباط در دنیائی که با انقلاب اطلاعاتی همراه است برای انسان مهیّا می‌شود به شکلی که در تمام دنیا یکی از دغدغه‌هائی که باعث شده تا پیشرفت قابل توجهی در تحقیقات، تجارت، اقتصاد و حتی نوع زندگی افراد حاصل شود استفادهٔ بهینه از امکانات اینترنتی برای بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی تک‌تک افراد است.

دنیای اینترنت هم، همانند ابزار دیگر در پیشبرد زندگی افراد نقش به‌سزائی دارد. اما آنچه از اهمیت خاصی برخوردار است نحوهٔ استفاده از آن است. هم‌اکنون بسیاری از افراد به‌خصوص جوانان و نوجوانان امکان دسترسی و استفادهٔ هرچه بیشتر از این سیستم برای آنها مهیا است. پس باید یکی از دلمشغولی‌های آنها استفاده بهینه و درست از امکانات بی‌شمار آن باشد نه گشت و گذار و چرخ زدن طولانی و بی‌هدف در بعضی از سایت‌های اینترنتی. پس با ادامهٔ چنین وضعیتی نباید انتظار داشته باشیم که هم بتوانیم به اطلاعات تازه دست پیدا کنیم و هم کیفیت زندگی را بالا ببریم.

البته اگر ایران را با دیگر کشورهای دنیا مقایسه کنیم شاید یکی از دلایلی که باعث شده تا استفاده از اینترنت در مملکت ما جایگاه واقعی خود را پیدا نکند به‌دلیل اقتضاء جوانی این شبکه باشد. چرا که در کشور ما هنوز در مقایسه با کشورهای دیگر تحول چندانی در زمینهٔ صنعت و فن‌آوری صورت نگرفته و هرگونه تحول فن‌آوری نیازمند امکانات و بستر مناسب است. هرچند که نباید در این میان دانش، آگهی و فراگیری علوم متفاوت را نادیده گرفت زیرا هرگونه نوآوری و پیشرفت مستلزم اطلاعات و سطح علمی عموم است و محور اصلی توسعه، انسان است که با مطالعات گسترده و تحقیقات این امکان فراهم می‌شود تا همگام با فن‌آوری حرکت کنند. در حالی که در کشورهای پیشرفته و صنعتی از همان ابتدا کودکان در مراحل آغازین یادگیری در سطح آموزش‌های ابتدائی در مدارس با اولین آموزش‌های کلاسیک روبه‌رو می‌شوند و به‌طور هم‌زمان با کامپیوتر و نقش آن در زندگی آشنا می‌شوند. به‌عنوان مثال کشور ژاپن برای استفادهٔ همگان از این‌گونه ابزارها تا حدی پیشرفت کرده است که نه تنها در مراکز عمومی بلکه در منازل برای افرادی مثل خانم‌های خانه‌دار و یا افراد از کار افتاده و حتی بچه‌هائی که هنوز به سنین مدرسه نرسیده‌اند امکاناتی را فراهم آورده، به شکلی که استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای حتی برای خواندن و نوشتن در بین عموم مردم رایج است و همهٔ افراد در حوزه‌های کاری خود باید استفادهٔ بهینه را از آن به‌عمل آورند. زیرا در این‌گونه کشورها استفاده از این فن‌آوری نوین برای کمک به فکر و سرعت بخشیدن به توانائی‌های بالقوه در اختیار افراد قرار دارد. هرچند که پیاده کردن سیستم‌هائی با این عظمت و کاربرد آنها در تمام جوامع نیاز به سرمایه‌گذاری عظیم و بلندمدتی دارد که بایستی از طریق دستگاه‌های اجرائی در جهت بهاء دادن و شکوفا کردن خلاقیت‌ها به افراد اختصاص داده شود. با توجه به تحقیقات به‌عمل آمده در دههٔ ۱۹۸۰ تنها ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری‌ها در دنیا به فن‌آوری اطلاعات اختصاص داشت. حال آنکه همین رقم در سال ۱۹۹۹ به ۴۰ درصد و در سال ۲۰۰۰ به ۵۳ درصد و در سال ۲۰۰۲ به ۶۱ درصد بالغ شد که این خود معیاری است برای توسعه‌یافتگی بسیاری از کشورها.

اگر همهٔ سازمان‌ها، ادارات و ارگان‌های دولتی و غیردولتی سرمایه و بودجه‌ای را جهت توسعهٔ امکانات رایانه‌ای و آموزش نیروهای متخصص در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت گیرد زیرا با وارد شدن هر پدیدهٔ نوینی باید به موازات آن فرهنگ استفاده از آن هم ایجاد شود و با ضوابط اجتماعی تلفیق پیدا کند نه اینکه با جهانی شدن علوم رایانه‌ای ما هنوز روش، کاربرد و حتی سیاست استفاده از آن را ندانیم البته ناگفته نماند که عدم درک درست و فهم ناکافی در چگونگی استفاده از آن هم می‌تواند خطرساز باشد.

بدون شک دانش و آگاهی و داشتن طرح و برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی هرچه بیشتر و بهتر، در استفاده از فن‌آوری اطلاعات و توسعهٔ ارتباطات نقش اساسی را ایفاء می‌کند. اما اینکه چگونه می‌توان این دانش را ایجاد کرد، جز از طریق آموزش به شکل دیگری امکان‌پذیر نیست که حقیقتاً مراکزی مثل دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و مدارس می‌توانند به شکل وسیع و گسترده در این امر دخیل باشند.

البته در این میان خانواده نیز بی‌تأثیر نیست. اما متأسفانه درحال حاضر بسیاری از خانواده‌ها کامپیوتر و استفاده از اینترنت را فقط به عنوان یک سرگرمی و تفریح برای فرزندان خود تلقی می‌کنند. در حالی که تا وقتی فرهنگ استفاده از چیزی را ندانیم نمی‌توانیم وجود آن را به‌عنوان یک سرگرمی سالم فرض کنیم. زیرا در دنیای امروز و تعاملات آن و برای برقراری ارتباطات همه‌جانبه بهره‌مندی و استفادهٔ مناسب از علوم رایانه‌ای بدون داشتن طرح، برنامه و هدف امکان‌پذیر نیست که وجود این فاکتورها همراه با دانش و آگاهی لازم ما را در چگونگی استفاده از اینترنت کمک خواهد کرد.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها مردم به‌جای خرید حضوری از مراکز خرید، به خرید و فروش از طریق اینترنت روی آورده‌اند یعنی تجارت الکترونیکی و یا به تعبیری خرید و فروش وسایل و سرویس‌ها از طریق شبکهٔ جهانی اینترنت. اما در کشور ما به دلایل مختلفی مانند نبود قوانین تجارت الکترونیک، عدم کارت‌های اعتباری مطمئن و با پشتوانه و نبود سیستم یکپارچهٔ بانکی هنوز این فن‌آوری جدید و تجارت الکترونیک رایج نشده است و بیشتر افرادی هم که با کامپیوتر و اینترنت آشنائی دارند به‌خصوص آنهائی که از سن و سال پائین‌تری برخوردار هستند دوست دارند کامپیوتر را فقط در حدّ برنامه‌های پیش‌ پا افتاده، بازی‌های کامپیوتری و گردش و توقف در سایت‌های بی‌ربط و بی‌هدف بدانند که به‌نظر من این وب‌گرد‌ها هیچ تفاوتی با ولگردهای خیابانی ندارند که قطعاً کار آنها بی‌حاصل خواهد بود. البته خوشبختانه تعداد بسیار زیادی از افراد متخصص، توانا و علاقه‌مند به کامپیوتر هم وجود دارند که در این زمینه مشغول به‌کار هستند و در تلاش هستند تا از طریق مطالعات و تحقیقات گسترده، ایده‌های جدید و نوئی را در زمینهٔ علوم کامپیوتری ارائه دهند که این خود جای خوشحالی است.“

اما گذشته از تمام مواردی که در زمینهٔ اینترنت و علوم کامپیوتری هر روز توسط متخصصان و صاحب‌نظران مطرح می‌شود یکی از پدیده‌های بسیار مهمی که امروزه در جامعهٔ ما نمود پیدا کرده ازدواج‌های اینترنتی است. وقتی به عقب برمی‌گردیم، می‌بینیم که زمانی در بین عده‌ای از جوانان ازدواج‌های تلفنی و خیابانی باب شده بود. چون تنها وسیله‌ٔ ارتباطی آنها، تلفن بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فن‌آوری و با پدید آمدن شبکهٔ اینترنت، ازدواج‌های تلفنی و خیابانی جای خود را به دوستی‌ها و ازدواج‌های اینترنتی داده است، به شکلی که بسیاری از دختران و پسران ساعت‌ها پشت کامپیوتر می‌نشینند و در اینترنت به چت کردن می‌پردازند. پس از مدتی که هم‌صحبت خود را از این طریق یافتند با یکدیگر قرار می‌گذارند تا هر شب در ساعت مشخصی روی خط اینترنت باشند. مدت‌ها به همین طریق می‌گذرد تا اینکه دیری نمی‌پاید که این ارتباط و دوستی به ازدواج ختم می‌شود. البته هیچ معلوم نیست که سرانجام آن چه می‌شود؟ در حقوق خانواده آمده است که ”ازدواج عقدی است که به موجب آن زن و مرد به‌منظور تشکیل خانواده و شرکت در زندگی مشترک باهم پیمان زناشوئی می‌بندند و اسلام نیز ازدواج را امری مقدس می‌داند و از آن به رأفت و مهربانی یاد کرده است.“ اما امروزه شاید کمتر به این امر توجه شود. زیرا به‌جای انتخاب درست و آگاهانه، شیوه‌های همسریابی اینترنتی مرسوم شده به شکلی که تشکیل خانواده بر جست‌وجو کردن در اینترنت و چت کردن استوار شده است نه بر همدلی و صمیمت و عواطف گرم انسانی.

 روانشناسان در این زمینه می‌گویند: ”انسان موجودی است که به‌صورت اجتماعی آفریده شده و اجتماعی شدن در آدمی مانند بسیاری از غرایز فطری دیگر نیاز به تماس داشتن با دنیای بیرون و راهنمائی و تربیت دارد. البته این بدان معنا نیست که برای برقراری ارتباط و کسب تجربه با توسل به تکنولوژی و دستاوردهای جدید و آگاهی، دانش و معیارهای درست و انسانی را نادیده گرفت. زیرا در یک ازدواج سالم بلوغ جنسی، عقلی، روانی و اجتماعی، شناخت نقاط ضعف و قوت، داشتن صداقت و تعهد نسبت به زندگی مشترک و نیز ایمان و تقویت از مهمترین فاکتورهای اساسی محسوب می‌شود. اما امروزه می‌بینیم که با این نوع انتخاب توجه چندانی به آنها نمی‌شود.“ اینترنت به‌عنوان یک ابزار علمی و تخصصی سهم بسیار مهمی در پیشبرد علوم بشری دارد. اما متأسفانه امروزه شاهد هستیم که اغلب جوانان به‌وسیلهٔ اینترنت امکان صحبت کردن و گپ زدن با افرادی که هیچ‌گونه شناختی نسبت به آنها ندارند، برای خود فراهم کرده‌اند و در این میان هنگام چت کردن با فرد مقابل چون امکان ارتباط چهره به چهره برای آنها میسر نیست فقط می‌توانند یک چهرهٔ ساختگی و تصویر مجازی را از فرد مقابل در ذهن خود تصور کنند که حتی گاهی با اولین دیدار و قرار ملاقات از دیدن چهره‌های یکدیگر متعجب خواهند شد. البته در بیشتر مواقع حتی صحبت‌هائی که در حین چت کردن بین آنها رد و بدل شده است از واقعیت و صداقت فاصلهٔ زیادی دارد که این خود مشکلاتی را در ادامهٔ مسیر زندگی برای آنها ایجاد می‌کند.“

کارشناسان و متخصصان امور خانواده بر این باور هستند که ”اینترنت نه تنها نمی‌تواند جلوی بالا رفتن سن ازدواج جوانان را بگیرد بلکه هر روزه از تعداد ازدواج‌های آگاهانه و اطمینان خاطر خانواده‌ها به این شیوه کاسته خواهد شد که این معضل رفته‌رفته با پیچیدگی بیشتری همراه خواهد بود.“

می‌بینیم که نوع کاربرد اینترنت در بعضی کشورهای جهان سوم و در حال توسعه مثل کشور ما به‌دلیل عدم استفادهٔ درست و مناسب، مشکلاتی را به همراه داشته است. به شکلی که حتی به‌دلیل عدم آگاهی و استفادهٔ بهینه و نیز همگانی شدن این شبکهٔ ارتباطی قبل از آنکه در جهت توسعه و پیشرفت به‌کار رود برای گذراندن وقت و پر کردن تنهائی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که اینترنت در کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی به‌دلیل پیشرفت‌های قابل توجهی که در زمینهٔ علوم و صنایع مختلف ایجاد شده کاربرد فراوان و بسیار گسترده‌ای را پیدا کرده است.

استفاده از کنترل کیفیت کارخانجات، برنامه‌ریزی، انبارداری، عملیات بانکی، آمارگیری، کشاورزی، آموزش روبات‌ها، پست الکترونیکی، هوش مصنوعی، نگهداری سوابق مالی، امنیت کنترل پروژه‌ها، زمینه‌های فضائی، تجارت، آموزش و ... از جمله مواردی است که به‌وسیلهٔ کامپیوتر انجام می‌شود و اینترنت نیز جدا از یک وسیلهٔ ارتباطی، در مباحث علمی و تخصصی توانسته بعضی از مشکلات را در کمترین زمان حل و تا حدی در استفاده از وقت و انرژی صرفه‌جوئی کند. بسیاری از صاحب‌نظران بر این عقیده هستند که ”اینترنت توانسته است به‌عنوان یک وسیلهٔ ارتباطی سازنده، گوشه گوشهٔ دنیای امروز را از تمام داده‌ها و اطلاعات آنی سرشار و با قافلهٔ ارتباطات همراه کند اما از طرفی استفادهٔ نادرست از آن هم می‌تواند پیامدهای نامطلوب و مخرّبی همچون احساس پوچی، خستگی و پرخاشگری را برای عده‌ای از افراد به‌وجود آورد

 

جوانان ایرانی در «چت روم ها» چه می كنند؟

شبگردی در اینترنت

چت چیست؟

«Chat» معادل فارسی كلمات «گپ، درد دل و سخن دوستانه» است.

گپ اینترنتی «Internet Chat» یكی از متداول ترین و ساده ترین موارد استفاده از اینترنت در جهان است.

بیش از ۳ میلیون و چهل هزار سایت اینترنتی خدمات چت ارائه می دهند و یا در یكی از قسمت های سایتشان اتاق گفت و گو (Chat Room) به وجود آورده اند.

كاربران این سایت ها می توانند در چت روم ها با هم به گپ مجازی نوشتاری (Text Chat) صوتی (Voice Chat) و در صورت نصب برنامه های پیامگیر و با استفاده از دوربین های اینترنتی (web cam) به گفت و گوی زنده تصویری بپردازند.

سایت های مختلف با وجود هزینه های فراوان پشتیبانی از چت روم ها، اكثراً یك و یا چند چت روم در سایت هایشان تأسیس می كنند تا هم محلی برای تبلیغات و هم معیاری برای سنجش مقبولیت سایت در نزد كاربرانشان داشته باشند.

تنها در قسمت چت سایت یاهو بیش از هزار اتاق گپ ثابت وجود دارند كه در هر یك از آنها كاربران درباره موضوعات مختلف با هم به گفت و گو می پردازند. بر طبق آمارهای این سایت به طور متوسط در هر ساعت ۵۰۰۰ نفر از سراسر جهان در چت روم های گوناگون یاهو با هم گپ می زنند.

گستردگی چت روم های یاهو واقعاً‌ عجیب است از اتاق گپ درباره طرز تهیه پودینگ سیب تا اتاق گفت و گو درباره اقتصاد آزاد بازار اروپا!

آنچه در این بین جالب توجه است، اتاق های گفت و گو درباره مسائل روز دنیا است. مثلاً یاهو به فاصله دو ساعت بعد از حملات ۱۱ سپتامبر اتاق گفت و گویی درباره این واقعه در تمام قسمت های سایت خود به وجود آورد و با اتاق گفت و گو درباره حمله آمریكا به افغانستان، چت روم كابل،‌ اتاق گپ كریسمس (مخصوص هر كشور و منطقه خاص) و ... .

گاهی گفت و گو در این چت روم ها بسیار تخصصی است. (مثل گفت و گوی استادان اقتصاد دانشگاه های معتبر جهان درباره سیاست بانك جهانی در قبال یورو) و زمانی هم فقط جنبه سرگرمی و وقت گذرانی دارد. (مثل كافه های اینترنتی)

 

ایرانیان و اینترنت

اینترنت در ایران با وجود سرعت بسیار پایین و محدودیت های عرفی و حكومتی وسیله بسیار جذاب، تازه و در عین حال برای بسیاری از مردم ناشناخته است.

خوشبختانه قیمت نسبتاً پایین قطعات سخت افزاری كامپیوترها، در كنار صدها برنامه كاربردی كه به خاطر نبود قانون كپی رایت در كشور به راحتی تكثیر و توزیع می شود، استفاده از كامپیوتر و اینترنت را در بین عامه مردم و خصوصاً جوانان رونق داده است.

در ایران به راحتی می توان با پرداخت ۱ دلار (۸۰۰ تومان) یك نسخه ویندوز XP همراه با نرم افزار اینترنت اكسپلور ۶، را روی كامپیوترها نصب كرد. قیمت واقعی این سیستم عامل در جهان ۲۰۰ دلار است. 

اینترنت اتفاقاً شباهت زیادی هم به تلفن دارد. خیلی ها ساعت ها با تلفن حرف می زنند بدون آن كه كوچكترین استفاده ای از آن ببرند. از اینترنت هم مثل تكنولوژی های دیگر استفاده های این طوری زیاد می شود ولی فرق عمده دنیای اینترنت آن است كه این وسیله آن قدر بزرگ است كه انسان می تواند از فكر و زمانش به بهترین شكل استفاده كند. ولی واقعاً جای تأسف است كه از ساده ترین قسمت اینترنت (چت) آن هم به این شكل استفاده می شود».

آیا دولت می تواند چت روم ها را محدود كند؟

قانون اینترنت كه در حال بررسی است یك قانون بسیار مبهم و پیچیده ای است كه وسعت عمل آن به نحوه اجرایش بر می گردد. شریف در این باره می گوید: «این قانون به دولت اجازه می دهد تا جلوی هر سایتی را كه می خواهد بگیرد و مانع دسترسی كاربران به این سایت ها شود و نرم افزارهای مستهجن را از كار بیندازد و همین طور می تواند بر چت روم هایی نظارت داشته باشد تا در آنجا مثلاً حرف های نامربوطی زده نشود. نمونه این كارها در همان شبكه های ماقبل اینترنت هم انجام می شد. در آن شبكه ها هم قوانین خیلی سفت و سختی بود و كاربران خیلی محدود بودند. تمام اطلاعاتی كه كاربر روی شبكه می گذاشت كنترل می شد و یا ارتباط دسته از از كاربران را با هم قطع می كردند. برای عضویت در آن شبكه ها كاربر باید حتماً اصل شناسنامه اش را می برد. چندین فرم تعهدنامه پر می كرد و ... ولی با آمدن اینترنت تمام این شبكه ها منقرض شدند».

ولی هفت سال استفاده فراگیر اینترنت در جهان عملاًَ ثابت كرده كه هیچ قفل و محدودیتی در مقابل هكرها (نفوذگران اینترنتی) كه اتفاقاً اكثر آنها جوان و حتی نوجوان هستند،‌ قابل مقاومت نیست. از طرفی اگر اینترنت در ایران مشمول این قانون شود، قطعاً به سرنوشت ویدئو و احتمالاً ماهواره دچار خواهد شد. البته آنچه طراحان این قانون را در تصویب آن دچار تردید كرده، تفاوت های بسیار بنیادی اینترنت با دیگر تكنولوژی های ارتباط جمعی است و به همین خاطر به نظر می رسد طراحان محترم تا حدی در برخورد با اینترنت دچار سردرگمی شده اند.

در آینده نزدیك استفاده از اینترنت به راحتی استفاده از رادیو خواهد شد. ولی آیا ما باز هم به همین صورت از اینترنت استفاده خواهیم كرد؟»

امروزه با رشد عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسانه‏های الکترونیکی هم توسعه فزاینده‏ای دارند. چت یا اتاق گفت‏وگو هم یکی از امکاناتی است که درصد بالایی خصوصا قشر جوان سراسر دنیا را به خود مشغول کرده است. ولی آیا چت رسانه‏ای مطلوب است یا تهدیدآمیز؟

چت می‏تواند در قالب رسانه‏ای جدی مطرح شود

دکتر داود زارعیان، استاد ارتباطات در اینباره می‏گوید: چت، گفت‏وگویی متنی است که می‏تواند در زمینه‏های مختلف باشد.

اصولا فلسفه ایجاد چت در ایران به گونه‏ای منفی برداشت شده است، چرا که اغلب گمان می‏کنند چت بیشتر گفت‏وگوهای دوستانه و سلام و احوال پرسی را تعقیب می‏کند.

اما به نظر من چت هم مانند سایر شیوه‏های ارتباطی، کارکردهای مختلفی دارد. وقتی وارد محیط‏های چت می‏شویم، اتاق‏های گفت‏وگویی در حوزه‏های مختلف است که می‏توان بحث‏های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و ... را به صورت دوستانه و خودمانی در آنها انجام داد.

این کارشناس علوم ارتباطات به راه‏حل‏هایی اشاره کرده و اظهار می‏دارد: رسانه‏هایی که درصد عمده نشر اطلاعات را برعهده دارند و عامل موثر در فرهنگسازی عمومی جامعه هستند باید چت و کاربردهای صحیح آن را به مردم معرفی کنند.

زارعیان ادامه می‏دهد: چت می‏تواند در قالب رسانه‏ای جدی مطرح شود به شرط آن که کارکرد آن جدی و شناخته شده باشد.وی معتقد است: چت مثل سایر ابزارهاست که می‏تواند دارای آثار مثبت یا منفی باشد.

نکته مهم این است که فرهنگ آن باید ایجاد شود. ورود به هر عرصه ارتباطی در ایران طبق تجربه، ابتدا با جنبه سرگرمی همراه بوده، کما این که SMS نیز به همین صورت باب شده است و این مسئله اشکالی ندارد.

عده‏ای از چت برای آزادی فکری خود استفاده می‏کنند که در این میان خانواده‏ها باید جوانهایشان را از جنبه‏های منفی این رسانه مصون نگه دارند.

چت حیاط خلوت روح جوانان امروزی است

دکتر حمید غیدی نیز در خصوص چت اظهار می‏دارد: چت حیاط خلوت روح و روان جوانان امروزی است که بخش عمده آن مخصوص ارتباط دوستانه است.

همچنین این فناوری به نوعی جای برخی رفتارهای ضداجتماعی را گرفته است به طوری که اغلب جوان‏ها بیشتر زمان خود را به آن صرف می‏کنند و از ناهنجاری‏های اجتماعی باز می‏مانند، که این نکته‏ای مثبت است.

باید با آموزش صحیح اقشار مختلف جامعه از کاربردهای مثبت چت، این فناوری را برای کارهای فراملی، علمی و نوآوری‏های ارزشمند، مورد استفاده قرار داد.

آموزش‏ چت را هم لحاظ کنیم

چت یک منبع تبادل اندیشه است و در کنار دیگر رسانه‏های الکترونیکی باید جایگاه مناسب خود را پیدا کند و کاربران هم به نحو احسن از آن بهره‏مند شوند.

منابع : وبلاگ دانشجویان اصول ارتباطات 

برپایی کارگاه‏های گفت‏وگو در این زمینه در فرهنگسراها می‏تواند راهکاری مناسب برای معرفی جنبه‏های مثبت این فناوری باشد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
sửa điều hòa tại nhà
پنجشنبه 1 آذر 1397 ساعت 13 و 29 دقیقه و 12 ثانیه
Howdy! I'm at work surfing around your blog from my new iphone!

Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your
posts! Keep up the superb work! #Bán_điều_hòa_cũ_An_Phúc
Điện lạnh An Phúc đã tham gia khóa học #seoconghuong dưới sự giảng dạy
của Thầy #Hà_Tuấn_Khang các từ khóa #bandieuhoacuanphuc #suadieuhoaanphuc #lapdieuhoaanhuc #baoduongdieuhoaanphuc đã
chuyển biến rõ rệt với phương pháp #seoconghuong
#trendy #Signal_buiding #user_is_king
Quý khách có nhu cầu #muadieuhoacu vui lòng liên hệ:
http://chuyendieuhoa.com/mua-dieu-hoa-cu-209.html
https://www.facebook.com/anphucpro/
کسب درآمد از اینترنت
سه شنبه 1 آبان 1397 ساعت 13 و 15 دقیقه و 58 ثانیه
Hi there! I could have sworn I've visited your blog before but
after browsing through many of the articles I realized it's new to me.
Regardless, I'm definitely happy I stumbled upon it and I'll be book-marking it and checking back often!
livejasmin credit hack work
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 02 و 51 دقیقه و 33 ثانیه
سلام، من همیشه برای چک کردن پستهای وب در اینجا در ساعتهای اولیه سپیدهدم، به همین دلیل است که من
دوست دارم بیشتر و بیشتر یاد بگیرم
Nintendo giveaway
جمعه 24 آذر 1396 ساعت 16 و 42 دقیقه و 19 ثانیه
کدنویسی من در تلاش است تا من را متقاعد کند که از PHP پیاده سازی کند.net
من همیشه به خاطر هزینه ها این ایده را دوست داشتم.

اما او هرگز تلاش نمیکند. من از وردپرس استفاده کرده ام
در وب سایت های متعدد برای حدود یک سال و من عصبی در مورد تغییر به پلت فرم دیگر.
من چیزهای خوب در مورد blogengine.net شنیده ام.
آیا راهی وجود دارد که بتوانم تمام پست های وردپرس خود را در آن منتقل کنم؟
هر گونه کمک بسیار قدردانی خواهد شد!
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 ساعت 17 و 54 دقیقه و 01 ثانیه
این بسیار جالب است، شما یک وبلاگ نویس بسیار ماهر هستید.
من به فید RSS شما پیوستم و منتظر جستجوی بیشتر هستم
از پست فوق العاده شما. همچنین، سایت شما را در اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
شبکه های!
clash royale cheats
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 14 و 31 دقیقه و 52 ثانیه
یک سهم قابل توجه! من فقط این را به یک همکارش فرستادم که
در حال انجام یک پروژه کوچک در این زمینه بوده است. و او در واقع شام را به دلیل این واقعیت خریداری کرد
من آن را برای او کشف کردم... لول. پس اجازه دهید این را دوباره بخوانم.... متشکرم برای غذا!!

اما آره، برای صرف وقت برای بحث در مورد این موضوع اینجا در سایت شما.
local std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 05 و 11 دقیقه و 11 ثانیه
پس از خواندن این مطلب، اعتقاد داشتم این واقعا آموزنده است. من از شما قدردانی می کنم که زمان و انرژی را برای این مقاله با هم قرار دهید.
من یک بار دیگر خودم را پیدا می کنم شخصا هم هزینه های زیادی را صرف می کنم
خواندن و اظهار نظر اما پس چه چیز، هنوز هم ارزشمند بود!
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 04 و 59 دقیقه و 07 ثانیه
برادر من توصیه کرد که من احتمالا این وبسایت را دوست دارم.
او کاملا درست بود. این انتشار واقعا روزم را ساخت.

شما نمیتوانید تصور کنید که چقدر زمان صرف شده برای این اطلاعات صرف شده است. متشکرم!
cheap phone psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 04 و 45 دقیقه و 22 ثانیه
من اطلاعات ارزشمندی را که در مقالات خود ارائه می دهید دوست دارم.
من وبلاگ خود را نشانه گذاری میکنم و به طور منظم اینجا را بررسی خواهم کرد.
من کاملا مطمئنم که بسیاری از چیزهای جدید را در اینجا خواهید آموختم!

با آرزوی پیروزی برای آینده!
myfreecam token generator
شنبه 29 مهر 1396 ساعت 19 و 53 دقیقه و 39 ثانیه
این واقعا جذب توجه است، شما یک وبلاگ نویس بیش از حد ماهر است.
من به خوراک خود پیوستم و برای تماشای بیشتری از پست فوق العاده خودم بنشینم.
علاوه بر این، من وب سایت شما را در اجتماعی خود به اشتراک گذاشته ام
شبکه های
real psychics
شنبه 15 مهر 1396 ساعت 15 و 12 دقیقه و 57 ثانیه
هنگامی که کسی مقاله ای می نویسد تصویر او را نگه می دارد
یک کاربر در مغز خود که چگونه کاربر می تواند آن را درک کند.
به همین دلیل است که این مقاله از بین رفته است. با تشکر!
What is limb lengthening surgery?
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 17 و 25 دقیقه و 47 ثانیه
Great website. Lots of helpful info here. I'm sending
it to some friends ans also sharing in delicious.

And obviously, thank you in your effort!
How you can increase your height?
یکشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 13 و 57 دقیقه و 22 ثانیه
My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I should check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look forward to exploring your web page again.
Patty
دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت 21 و 02 دقیقه و 07 ثانیه
It's an remarkable piece of writing designed for all the internet viewers; they will take benefit from it I
am sure.
san646.blog.fc2.com
شنبه 17 تیر 1396 ساعت 04 و 59 دقیقه و 43 ثانیه
Incredible story there. What happened after? Thanks!
jms0.mihanblog.com
یکشنبه 11 تیر 1396 ساعت 12 و 41 دقیقه و 45 ثانیه
whoah this weblog is magnificent i love studying
your posts. Stay up the good work! You understand, many persons are looking around
for this information, you can aid them greatly.
std clinics near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 ساعت 05 و 50 دقیقه و 14 ثانیه
core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا نه حل و فصل کاملا با من پس از برخی
از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع
قادر به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.
من با این حال مشکل خود را با فراز در
مفروضات و شما خواهد را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا بود در گم.
Yolanda
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ساعت 06 و 18 دقیقه و 45 ثانیه
I'm truly enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you
hire out a developer to create your theme? Exceptional work!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 23 و 21 دقیقه و 18 ثانیه
This site was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me.
Many thanks!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 22 و 00 دقیقه و 09 ثانیه
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put
the shell to her ear and screamed. There was a hermit
crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 09 و 58 دقیقه و 06 ثانیه
I visited several blogs however the audio feature for audio songs present at this website is truly excellent.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 ساعت 18 و 06 دقیقه و 08 ثانیه
Hello mates, how is everything, and what you desire to say about this paragraph,
in my view its really awesome in support of me.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 ساعت 15 و 32 دقیقه و 37 ثانیه
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get three emails with the
same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Bless you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر